انتخاب اسباب بازى مناسب براى کودکان

کودکان دوست دارند که خلاق باشند و از قوه تخيل شان استفاده کنند. اسباب بازى ها فرصتى را براى آنها به وجود مى آورند تا تخيل و خلاقيت خود را بکار گيرند. والدين با فراهم آوردن فرصت هايى براى ايجاد خلاقيت در کودکان، مى توانند به رشد و اعتماد به نفس آنها کمک کنند.


براى مثال بعضى از اسباب بازى ها، امکانات بسيار متنوعى براى سرگرمى و خلاقيت کودکان ايجاد مى نمايند که باعث توسعه مهارت هاى يادگيرى آنها نيز مى شود. در کنار مهارت هايى مانند هماهنگى چشم و دست در هنگام بازى، تشخيص رنگ ها و اندازه اجسام، آشنايى با اعداد و شمارش، مهارت هايى هستند که کودکان در هنگام بازى با اسباب بازى هاى مناسب مى توانند فرا گيرند. همچنين يك اسباب بازى خوب مى تواند فرصت هاى بسيارى را براى پيشرفت زبان و يادگيرى کلمه ها فراهم آورد.

بعلاوه مى توان از بازى هايى مانند پرتاب حلقه و بازى هاى تعقيب و گريز براى افزايش جنب و جوش کودکان و رشد قدرت تخيل و تصورشان استفاده کرد. تعداد بسيارى از کودکان سراسر دنيا از اسباب بازى پرتاب حلقه لذت مى برند و همچنان يکى از اسباب بازى هاى محبوب تا به امروز مى باشد.

نکته مهم ديگر اين است که اسباب بازى ها بايد تميز نگاه داشته شوند و بايد به کودکان ياد داده شود که از وسايل خود به خوبى نگهدارى کنند. همين امر موجب مى شود کودکان براى وسايل خود ارزش قائل باشند. بهتر است به کودکان بياموزيم که اسباب بازى هاى خراب و بدون استفاده را از ساير اسباب بازى هايشان جدا کنند، مگر اينکه احتياج به تعمير داشته باشند. البته لازم است که اسباب بازى ها به دليل خطرات مواد شيميايى و ايمنى هر چند ماه يکبار بررسى شوند.

در زير به چند پيشنهاد براى جمع آورى مجموعه مناسب اسباب بازى براى کودکان اشاره مى نماييم:

- اسباب بازى هايى که باعث تشويق کودکان به تقليد از زندگى واقعى مى شوند:
مسئله مهم در مورد اسباب بازى آن است که کودکان را به استفاده از قوه تخيلشان تشويق کند و خلاقيت و مهارت هاى اجتماعى آن ها را توسعه دهد. مجموعه هايى مثل آدمک هاى کوچک، مجموعه وسايل آشپزخانه، قورى و فنجان هاى چاى، لوازم پزشکى و تلفن هاى اسباب بازى به کودکان کمک مى کنند تا دنياى اطرافشان را بيشتر و بهتر بشناسند. مجموعه اى از لباس هاى گوناگون به اين هدف کمک بيشترى مى کند، مانند کودکانى که لباس هاى پدر و مادر خود را مى پوشند و در نقش آنها بازى مى کنند.

- اسباب بازى هايى که الهام بخش حل مسئله مى شوند:
اسباب بازى هايى مانند پازل و جور کردن اشکال مختلف در توسعه مهارت حل مشکل و تمرکز در طول دوران مدرسه و مراحل بعدى زندگى به کودکان کمک مى کنند.

- اسباب بازى هايى که خلاقيت را به همراه مى آورند: 
کودکان دوست دارند نقاشى کنند، از مداد شمعى و کاغذ استفاده کنند، بازى با خمير، قوه تخيل و مهارت هاى استفاده از دست هايشان را تقويت مى نمايد و بازى با آجرهاى اسباب بازى مانند لگو، خلاقيت آنها را افزايش مى دهد.

- توپ:
بازى با توپ هايى با اندازه هاى متفاوت، هماهنگى و توازن را در کودکان تقويت مى کند، براى تعاملات اجتماعى کودکان مناسب بوده، مى توانند برنده و بازنده شدن را تجربه نموده و نظم و نوبت را ياد بگيرند.

- اسباب بازى هاى موزيکال:
کودکان آواز خواندن را دوست دارند و با نواختن موسيقى، قدرت هماهنگى آنها بيشتر شده و حافظه آنها تقويت مى شود.

- کتاب:
کودکان بايد تاجاييکه ممکن است به کتاب هاى زيادى دسترسى داشته باشند. حتى اگر وانمود به کتاب خواندن مى کنند، با اين کار قوه تخيل خود را به کار گرفته و مهارت هاى خواندن را فرا مى گيرند. کودکان بايد از کتاب ها همانند ساير وسايل خود به خوبى نگهدارى کنند.

در خاتمه به چند ويژگى پيشنهادى يک اسباب بازى مناسب به اختصار اشاره مى كنيم:
- ايمنى و دوام
- جذابيت و سرگرم کننده بودن
- محرک خلاقيت و قوه تخيل در کودکان
- ابزارى براى يادگيرى
- به دفعات قابل استفاده بودن
- برانگيختن عكس العمل كودك
- پرورش دهنده مهارت هاى ضرورى
- ترغيب كننده حس كنجكاوى كودك

منبع: www.fisher-price.com